Çevre raporu

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kayhan, geçen yıl iklim değişikliğine bağlı olarak okyanus yüzey sıcaklıklarının değişime uğraması nedeniyle, dünyada 100'e yakın kasırga oluştuğunu söyledi.

BİR YILDA 100 KASIRGA: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kayhan, geçen yıl iklim değişikliğine bağlı olarak okyanus yüzey sıcaklıklarının değişime uğraması nedeniyle, dünyada 100'e yakın kasırga oluştuğunu söyledi. Kayhan, "Bu kasırgaların önemli bir bölümü, okyanus üzerinde yaşamlarını tamamladığından hiç gündeme gelmediler" dedi. Meteorolojik terminolojide kasırgaların gücü, en zayıftan kuvvetliye 1 ile 5 arasında derecelendiriliyor. Geçen yıl en çok kasırga, Batı Pasifik Okyanusu'nda meydana geldi. Batı Pasifik Okyanusu'nda meydana gelen 30 kasırganın üçü 5 kuvvetinde, altısı 4 kuvvetindeydi.
BALIK ÖLÜMLERİ İNCELENİYOR: Bolu'nun Yeniçağa ve Dörtdivan ilçeleri arasındaki Hacetler Gölü'nde balıklar üç gündür henüz bilinmeyen bir nedenle ölerek kıyıya vuruyor. Bolu Tarım Müdürlüğü yetkilileri araştırma başlattıklarını söyledi. Dörtdivan'da yaşayan vatandaşlar gölde bugüne kadar hiç böyle bir olaya rastlamadıklarını söyledi.