Çevre raporu

2006 yılında çıkarılan Çevre Yasası'yla Türkiye'nin bir devri kapatıp yeni bir devri başalattığını söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, medyaya teşekkür etti.

PEPE MEDYAYA TEŞEKKÜR ETTİ: 2006 yılında çıkarılan Çevre Yasası'yla Türkiye'nin bir devri kapatıp yeni bir devri başalattığını söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, medyaya teşekkür etti. Kocaeli Gazetesi'nin 'Doruktakiler' ödül törenine katılan Bakan Pepe, "Yeni Çevre Kanunu, bir milattır. Yerel yöneticisiyle, sanayicisiyle, sivil toplumuyla hele medyasıyla el ele verdik. Ben Türk meydyasına teşekkür ediyorum. Türk medyası olmasaydı Çevre Kanunu'nu o kadar hızlı çıkaramazdık" dedi. Pepe, Doruktakiler ödülü jürisi tarafından 'Yılın Çevrecisi' seçildi. (dha)

YERALTINDAKİ PAMUKKALE GİDİCİ: Kaklık Mağarası'nı bilir misiniz? Maalesef hiç bilemeyebilirsiniz. Yeraltındaki Pamukkale olarak nitelendirilen mağara çökme tehlikesi altında. Denizli'nin Honaz ilçesine bağlı Kaklık beldesinde bulunan mağaradaki riske karşı, Honaz Kaymakamı Atilla Kantay'ın girişimiyle bir teknik heyet inceleme başlattı. Sarkıt ve dikitlerle süslü olan Kaklık Mağara'nın berrak ve kükürtlü suyunun bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği ifade ediliyor. (aa)

YATAĞANI KİM KİRLETİYOR?: Yatağan Termik Santralı yetkililerinin ilçedeki hava kirliliğine santralın değil, ilçede kullanılan kaçak kömürün yol açtığı iddiasına, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık yanıt verdi. Işık, "Santral yetkilileri, santralın kapalı olduğu dönemde santral çevresinde kükürtdioksit değerlerinin 0, ilçe merkezinde 400-500 mikrogram/metreküp olduğunu söylüyor. Oysa YEAŞ ve Çevre ve OrmanMüdürlüğü'nün sabit cihazlarında bu tarihlerde en yüksek kükürtdioksit değeri 100 mikrogram/metreküp" dedi. Santral, hava kirliliği alarm verince 22-27 Şubat arasında kapalı kalmıştı. Işık, "Yazları da meteorolojik veriler dikkate alınmadan santral çalıştırıldığından, kirlilik değerleri yükseliyor. Santralda günlük 18 bin ton düşük kalorili Yatağan kömürü yakılıyor. Vatandaşsa bir kışta 13 bin ton kömür tüketiyor" diye konuştu. (aa)