Çevre raporu

İzmir'in Tire ilçesinde nesli tükenen hayvanlardan çil ve kınalı keklik türlerinin üremesini sağlamak için 500 keklik kuşu, av yasağı olan ilçe ve köylerde doğaya salındı.

KEKLİK SESLERİ YANKILANACAK: İzmir'in Tire ilçesinde nesli tükenen hayvanlardan çil ve kınalı keklik türlerinin üremesini sağlamak için 500 keklik kuşu, av yasağı olan ilçe ve köylerde doğaya salındı. Kaymakam Cezmi Türk Göçer, keklik salma töreninde, "Eskisi gibi keklik sesleri dağlarda yankılanacak" dedi. (aa)

TÜRKİYE BALIK CENNETİ OLABİLİR: Yarımada Çevre Platformu, İzmir Körfezi ile Ege Bölgesi'ndeki bazı kıyılara yapay resifler (balık yuvaları) konulması için proje geliştirdi. Platformun Dönem Sözcüsü Ümit Bora'ya göre, beton bloklar halinde hazırlanacak resiflerin deniz içine yerleştirilmesi ve bir iki yıl balık avcılığına kısıtlama getirilmesi, Türkiye'yi balık cennetine dönüştürebilir. (aa)

KAPADOKYA'DA TEMİZLİK : Nevşehir Avanos'a bağlı Zelve ve Paşabağı ören yerlerinde başlatılan çevre düzenlemesi kapsamında çirkin görüntüye yol açan baraka ve işyerleri yıkılıyor. (dha)