Çevre raporu

Erozyon nedeniyle Keban Barajı'nda 32 milyon ton, Karakaya Barajı'ndaysa 31 milyon ton toprak birikti. Orman Mühendisleri Odası Doğu Akdeniz Şube Başkanı Selami Tece...

MEMLEKET ELDEN GİDİYOR: Erozyon nedeniyle Keban Barajı'nda 32 milyon ton, Karakaya Barajı'ndaysa 31 milyon ton toprak birikti. Orman Mühendisleri Odası Doğu Akdeniz Şube Başkanı Selami Tece, '21 Mart Dünya Ormancılık Günü' için bir açıklama yaptı. Tece, erozyonla her yıl Fırat'ın 108, Kızılırmak'ın 65, Yeşilırmak'ın 55 milyon ton toprak taşıdığı, Türkiye'de erozyonla kaybedilen toplam toprak miktarının 1.4 milyar ton olduğunu söyledi. (dha)
ÇEVRE BAKANLIĞI'NDAN BİR MÜJDE, BAKANLIĞA BİR İTİRAZ: Çevre ve Orman Bakanlığı, baharla birlikte bu yıl 400 bin, gelecek yıl 500 bin hektar alanı ağaçlandıracaklarını açıkladı. 'Fidanlıkları birer birer kapatan bakanlığın elinde bu kadar fidan bulunmadığını' iddia eden Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Mustafa Yumurtacı'ysa "Tespitlerimize göre, bakanlık bu yıl sadece 25 bin hektar alanı ağaçlandırabilir. Ayrıca bakanlık, sıfırdan ağaçlandırma yapmıyor, bozuk ormanları iyileştirerek orman miktarı artmış gibi gösteriyor" dedi. (aa)
TEMA'NIN HEDEFİ 1.5 MİLYON FİDAN: TEMA Vakfı, bozulmuş doğal ormanlara, ıssız bölgelere, çiftliklere ve kentlere 1.5 milyon ağaç dikmeyi hedeflediklerini açıkladı. Vakıf, 15 yılda 4 milyon 713 bin 575 adet fidanı toprakla buluşturmuştu.