Çevre raporu

Modernleşmenin kalesi Avrupa'da her gün 37 çocuğun kirli su nedeniyle öldüğü ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü'nün rakamlarına göre Avrupa'nın yüzde 16'sı...

AVRUPALI ÇOCUK DA SUSUZLUKTAN ÖLÜYOR: Modernleşmenin kalesi Avrupa'da her gün 37 çocuğun kirli su nedeniyle öldüğü ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü'nün rakamlarına göre Avrupa'nın yüzde 16'sı (140 milyon Avrupalı) hâlâ temiz içme ve kullanma suyu bulunan bir lojmandan yoksun. Durum özellikle, Türkiye, eski Sovyet ülkeleriyle Doğu Avrupa'da kritik. Her yıl bu 17 ülkede 13 bin 500 küçük çocuk suya bağlı hastalıklar nedeniyle ölüyor. (Radikal)

'BARAJLAR KRALI' DEMİREL'DEN MESAJ VAR: Dünya Su Günü için düzenlenen bir panele katılan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, nehirler dururken doğalgaz santralı açılmasına çattı. Demirel, "Yüzde 20 faizle para alacaksınız. Bu parayla gaz alacaksınız, elektrik üreteceksiniz, bu kadar su da boşa akacak. İsyanım buna" dedi. (aa)

TÜRKİYE 'KYOTO'DAN KAÇAMAZ: TBMM Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Dışişleri Bakanlığı yetkilisi "Bazı bakanların karşı çıktığı Kyoto Protokolü, AB müzakere sürecinde Türkiye'nin üstlenmesi gereken hukuki bir belge. İmzalanmadığı için AB ile 2012 sonrası yükümlülüklerle ilgili müzakerelerine katılamıyoruz" dedi. (Radikal)