Çevre raporu

Diyarbakır'ın su ihtiyacını karşılayan Dicle Baraj Gölü'ne atık su karıştığı iddia edildi. Diyarbakır İçme Suyu ve Kanalizasyon İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Ağaçe, "Suyun renginde yosundan...

DİCLE BARAJI'NA ATIK MI KARIŞIYOR?: Diyarbakır'ın su ihtiyacını karşılayan Dicle Baraj Gölü'ne atık su karıştığı iddia edildi. Diyarbakır İçme Suyu ve Kanalizasyon İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Ağaçe, "Suyun renginde yosundan kaynaklı bir değişim belirledik. Konuyu araştırmaya devam ediyoruz. Bu mevsimde yoğun yosun oluyor. İçme suyunda olumsuz bir etken yok. Kentin içme suyu da barajın alt tabakasından geliyor. Ancak DSİ yetkilileriyle birlikte daha geniş bir çalışma yapacağız" dedi. Durumu ihbar eden vatandaşlarsa asfalt çalışması yapan ekiplerin atık ziftleri kanalizasyona boşalttıklarını, bunun da göle sızdığını iddia ediyor. (aa)

ÇEVREYİ KİRLETEN FABRİKAYA ANINDA CEZA: Balıkesir Çevre Müdürlüğü ekipleri, sıvı atıkları kontrolsüzce denize bırakan Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş.'ye 60 bin YTL para cezası kesti. Vatandaşların uyarısı üzerine fabrikaya gelerek ölçüm yapan ekipler, emisyon ölçümlerinde, insan sağlığını tehdit edecek türde bir gaza rastlamadı. (aa)

KIZILIRMAK KÖPÜRDÜ: Kızılırmak'ın Avonos ilçesinden geçen kısmı köpürdü. Kalınlığı 20 santimetre, uzunluğu 1 kilomtreyi bulan köpük tabakası, Kayseri'de bir deterjan firmasının depolarını yıkamasının ardından oluştuğu iddia edildi. Nevşehir Çevre ve Orman Müdürü Eren Bircan, "Anlık ölçümler yapıldı. Köpüğün neden oluştuğuna yönelik incelemeler sürüyor. Bölgede balık ölümü ve benzeri olumsuzluklar gözlenmedi. Şu anda ciddi bir endişeyle karşı karşıya olmadığımızın bilinmesini istiyorum" dedi. Öte yandan yine Kızılırmak'ın Kırıkkale'den geçen kesiminde suların had safhada çekilmesi sonucu balıklar ölmeye başladı. Birkaç aydır Kızılırmak üzerindeki barajlarda su tutulması nedeniyle Kırıkkale'ye çok az su verildiği, nehrin bu kesiminin dereye döndüğü belirtildi. (aa)

KARABATAĞIN İNTİKAMI: 'Sevgi Gölü'ndeki balıkları yemekle suçladıkları karabatağa gülerek işkence ederken görüntülenen belediye görevlilerine ceza geldi. Ama görevlilerin kimliği hâlâ belirsiz. Samsun'da Sevgi Gölü Parkı'na giren aç bir karabatağı, kayıkla peşine düşüp yakalayan ve boynuna ip geçirerek 30 dakika işkence yapan iki görevliye 328'er YTL ceza verilecek. Ne var ki Samsun Çevre Müdürü Kadir Kılıç, 'ivedi' kaydıyla bilgi istendiği halde, iki görevlinin isminin belediye tarafından henüz kendilerine iletilmediğini söyledi. Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında ceza alacak iki görevli, İl Hayvanları Koruma Kurulu'nun da gündeminde. (dha)