Çevre raporu

Ağrı Dağı'nın eteklerinde kaçak keklik avlayan dört kişi Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Kaçak keklik avladıklarını itiraf eden Şükrü, Cuma ve...

KAÇAK KEKLİK AVINA CEZA YAĞDI: Ağrı Dağı'nın eteklerinde kaçak keklik avlayan dört kişi Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Kaçak keklik avladıklarını itiraf eden Şükrü, Cuma ve Emin Özödegel'le Gazi Yamuktu'ya kişi başına 426'şar YTL ceza verildi. Kafeslere el konuldu, beraberlerindeki üç çığırtkan keklikse doğaya salıverildi. (dha)
TOPRAĞI KORUMAK İÇİN BİR NEDEN DAHA: Bozulan, verimliliğini yitiren, çölleşen toprak da küresel ısınmaya katkıda bulunuyor. TEMA Vakfı Kaynak Geliştirme ve Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Yeşim Beyla'nın verdiği bilgiye göre ekosistem bozulduğunda topraktaki organik karbon da çözünmeye, karbondioksit ve metan formunda atmosfere karışmaya başlıyor. Beyla karbondioksitin sera etkisine neden olan en etkin gaz olduğunu hatırlattı. (aa)
AMANOSLARDA YENİ MAĞARA: Amanoslar Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği(AÇED) Hatay'ın Dörtyol ilçesi Çat Köyü yakınlarında yeni bir mağara keşfetti. AÇED Başkanı Başkanı Nazım Sönmez "Mağaraya beş kişi girdik. Ancak yarasalar ve kirpiler çok rahatsız ettiği için ve yanımızda da yeterli teçhizat olmadığından detaylı inceleme yapamadık. Oldukça uzun olduğu anlaşılan mağarada koridor ve odacıkların çokluğu dikkati çekiyor" dedi. İçindeki sarkıt ve dikitler karardığı için mağaraya 'Kara Mağara' adı verildi. (aa)