Çevre raporu

Zonguldak Alaplı'da sahile vuran üç şüpheli varil endişe yarattı. Zabıta ekipleri, belediyeye ait çay bahçesinin arkasındaki sahil kenarına vuran varilleri güvenlik şeridiyle çevirdi.

ŞÜPHELİ VARİLLER: Zonguldak Alaplı'da sahile vuran üç şüpheli varil endişe yarattı. Zabıta ekipleri, belediyeye ait çay bahçesinin arkasındaki sahil kenarına vuran varilleri güvenlik şeridiyle çevirdi. Şüpheli varilleri kontrol eden Alaplı Sağlık Grup Başkanı Rafet Arslan, durumu Zonguldak Valiliği'ne bildirdiklerini, Zonguldak İl Çevre
ve Orman Müdürlüğü'nden gelecek ekiplerin varilleri inceleyeceğini söyledi. (aa)

HASANKEYF'TEN ÇAĞRI VAR: Batman'ın antik Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacak Ilısu Barajı'na kredi desteği sağlayan Almanya, Avusturya ve İsviçre'ye Hasankeyf Belediye Başkanı Abdülvahap Kusen çağrıda bulundu: "Kredi veren ülkeler göç dalgasını da düşünmek zorundadır. İlçe halkımız zorla yerinden ettirilecek. O nedenle de bu ülkeler halkımıza oturma izni vermelidir." Kusen, Ilısu Barajı yüzünden 201 yerleşim birimindeki 55 bin kişinin evinden olacağını belirterek "Göç eden aileler, artık İstanbul ya da büyük kentlere gitmeyecektir. Göçün adresi üç ülke olacaktır" dedi. 'Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi' üyeleri de Ilısu'ya kredi sağlayan üç ülkenin Ankara'daki büyükelçilikleri önünde protesto eylemi yapacaklarını açıkladı. (dha)

LEYLEKLERE MÜJDE: Gediz Deltası'nda leyleklerin yok olmaması için İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği'nce koruma projesi başlatıldı. Bölgedeki tüm yuvalar belirlendi, elektrik direkleri üzerindeki yuvalar, arızalara yol açılmaması ve yavruların tellere çarparak ölmemesi için güvenli hale getirildi. (dha)