Çevre raporu

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde 1 Ekim 2006 -31 Mart 2007 tarihleri arasında metrekareye düşen yağış miktarında normale göre yüzde 18 oranında azalma olduğunu açıkladı.

İSTATİSTİKLE KURAKLIK: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde 1 Ekim 2006 -31 Mart 2007 tarihleri arasında metrekareye düşen yağış miktarında normale göre yüzde 18 oranında azalma olduğunu açıkladı. Marmara'da yağış ortalaması normale göre yüzde 35, geçen yıl aynı zaman dilimine göre ise yüzde 45 oranında azaldı. Akdeniz'de ise yağış ortalaması normale göre yüzde 10, geçen yıl aynı zaman dilimine göre ise yüzde 4 oranında arttı.
HER ANKARALIYA BİR FİDAN: Ankara Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, kentte yaşayan 4 milyon kişinin her biri için bir fidan dikecek. Ankara İl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, bu yılki ağaçlandırma çalışmalarına '4 Milyonluk Ankara'ya 4 Milyon Fidan' sloganıyla başladıklarını söyledi. Yaz sonuna kadar 3 bin hektar alanın ağaçlandırılmasıyla başkentin 'bozkır' imajı değiştirilecek.
KARDELENLER AÇTI:'Torosların gelinliği' kardelen çiçekleri, kar tabakalarının arasından yüzlerini gösterdi. Antalya'nın Akseki ilçesine bağlı Çimi, Geyran ve Çanakpınar yaylalarında sıklıkla görülen kardelenler 1991 yılında yayımlanan 'Doğal Çiçek Soğanlarının Sökümü ve İhracatına Ait Yönetmelik'le koruma altına alınmıştı. Yok olma tehlikesi yüzünden doğadan toplanması yasaklanan kardelen, üç yılda çiçek veriyor.