Çevre raporu

TBMM Küresel Isınma Komisyonu, Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Doç. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Çevre Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Orhan Yenigün'ü dinledi. Kumbaroğlu...

MECLİS'TE 'KYOTO' SAVUNMASI: TBMM Küresel Isınma Komisyonu, Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Doç. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Çevre Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Orhan Yenigün'ü dinledi. Kumbaroğlu, Kyoto Protokolü'nün imzalanmasıyla ilgili yanlış değerlendirmelerin yapıldığını ileri sürdü. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin, "Türkiye'nin Kyoto Protokolü'nü imzalaması durumunda 20 milyar dolarlık yatırım yapması gerek" sözlerini hatırlatan Kumbaroğlu, "Kyoto Protokolü'nde bu yönde bir yükümlülük yok. Türkiye Kyoto Protokolü'ne taraf olmamakla orta ve uzun vadede büyük ekonomik zarara uğrayacak. Oysa taraf olarak bazı fonlardan yararlanıp, teknolojisini geliştirebilir" görüşünü savundu. Prof. Dr. Orhan Yenigün de düzgün bir enerji ve su politikası izlenmesi gerektiğini söyledi. Komisyonun, 'Türkiye için felaket senaryolarını' hatırlatması üzerine Yerigün, "önümüzdeki 50 yılda Türkiye'de büyük tehlike beklemiyoruz. Ancak sonrası için önlem alınmalı" dedi.
YUVACIK DOLDU: Bahar yağmuru Yuvacı Barajı'nda doluluk oranını yüzde 89.2'ye yükseltti. Aralık ayında su seviyesi 2.5 milyon metreküpe kadar düşen barajda halen 46.40 milyon metreküp su bulunduğu belirtildi. Açıklamada, "Sürekli su temini açısından risk değerlendirmesi en kötü senaryolar kullanılarak yapıldığında, ekime kadar bir sorun gözükmemekle birlikte Ekim 2007-Ocak 2008 arası, yağış miktarı açısından en kritik dönem" denildi.