Çevre raporu

Hamsi ve palamutta umduğunu bulamayan Karadenizli balıkçı, kalkanla güldü. Bu sevincin kaynağı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Japonya Uluslararası...

KALKAN SEVİNCİ: Hamsi ve palamutta umduğunu bulamayan Karadenizli balıkçı, kalkanla güldü. Bu sevincin kaynağı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı'nın Nisan 1997'de başlattığı projeydi. Kalkan balığı yavru üretimi ve yetiştirme tekniklerinin geliştirildiği proje 2004 sonunda tamamlandı. Karadeniz'e 30 bin yavru kalkan bırakıldı. Bunun sonucunda geçen yıl 9 ton kalkan avlanırken, bu yılki ürün 24 ton oldu.

YATAĞAN YİNE DUMANALTI: Yatağan Termik Santralı'nın üçüncü ünitesindeki baca gazı arıtma tesisi, gümrüğe takılan bir parça nedeniyle devreye alınamadı. Yatağan yine duman altında kaldı. (aa)

ÇEKİRGE BODRUM'DA ÜÇTEN FAZLA SIÇRADI! Bodrum'daki çekirge istilası, çiftçiyi perişan etti. Ziraat teknisyeni Mehmet Türk, istilayı anlattı: "Önlerine yeşil ne geldiyse, kemirip kuruttular. Mahsulün üçte ikisi iki haftada yok oldu. Daha bir ay bölgedeler" Çekirge sürülerinin bu yıl, iklim değişimi nedeniyle hem erken, hem kalabalık geldiği belirtildi. (dha)