Çevre raporu

Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) TBMM Küresel Isınma Komisyonu'na verdiği bilgiye göre, Türkiye'nin Kyoto'ya taraf olmasının ekonomiye etkisi 38 milyar dolar olabilir.

KYOTO FATURASI 38 MİLYAR DOLAR!: Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) TBMM Küresel Isınma Komisyonu'na verdiği bilgiye göre, Türkiye'nin Kyoto'ya taraf olmasının ekonomiye etkisi 38 milyar dolar olabilir. DPT Sosyal Fiziki Altyapı Dairesi Başkanı Niyazi İlter, 'Kyoto'nun merak edilen faturası konusunda özetle şu bilgileri verdi:
"Türkiye'nin sera gazı üretimi, tüm dünyadakinin binde 8'i. Durumu müzakare edilmediği için Türkiye'nin Kyoto Protokolü'ne taraf olursa hangi bölümünde yer alacağı henüz belli değil. Ama üç senaryo var. 1) Türkiye, yükümlülüklerin tanımlandığı hiçbir listede yer almaz ve Kyoto'yu imzalarsa ekonomiye etkisi olmaz. 2) Güney Kore, Meksika ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkeler için yeni bir liste oluşturulur, bu ülkelerin belli yükümlülük alması sağlanabilir. Bu ABD'nin senaryosudur, ekonomiye etkileri hesaplanmalıdır. 3) Türkiye, sayısal bir taahhüt üstlenir. TÜİK'e göre Türkiye'nin karbondioksit emisyonu 2020'de 615 milyon ton, bunu yüzde 10 azaltmanın maliyeti 38 milyar dolar olacaktır." İlter, "Türkiye'nin pozisyonu ABD ve Avustralya'dan çok farklı. Türkiye, protokolün hazırlanma felsefesini kabul etmekte, ancak yükümlülüğü sorumluluğundan fazla olduğu için taraf olmamaktadır. Bu önemli bir ayrıntıdır" dedi.
SULTANSAZLIĞI 1 METRE SUYLA CANLANDI: Sidelhöyük Belediyesi ve DSİ sulama kanallarını temizleyip su vermeye başlayınca, Kayseri'deki Sultansazlığı Kuş Cenneti'nde su seviyesi 1 metreye, göçmen kuş sayısı 100 bine ulaştı. Bölgede 21-22 Nisan'da fotosafari düzenlenecek.