Çevre raporu

1959 yılında aniden çölleşen Konya'nın Gındam Yaylası, küresel ısınma ve çölleşmeyi araştıran Fransız, Avusturyalı ve Japon bilim adamlarının laboratuvarı oldu.

DÜNYA EROZYONU KONYA'YA GELEREK ÖĞRENİYOR: 1959 yılında aniden çölleşen Konya'nın Gındam Yaylası, küresel ısınma ve çölleşmeyi araştıran Fransız, Avusturyalı ve Japon bilim adamlarının laboratuvarı oldu. TEMA Vakfı Konya Temsilcisi Namık Ceyhan, "Yabancı üniversiteler Karapınar'la ilgili araştırmaları buraya gelerek yerinde yapıyor. Aynı ilgiyi Türkiye'deki üniversitelerden de bekliyoruz" dedi. 1959 yılında büyük kum fırtınalarının ardından çöl halini alan ve terk edilen 165 bin dekarlık Gındam Yaylası, Rusya ve Moğolistan'ın ardından rüzgâr erezyonu ve çölleşme sürecinin en net izlenebildiği bölgelerden. 1960'lardan beri devlet eliyle iğde, akasya, sedir gibi ağaçlar dikilerek rüzgâr setleri oluşturulan bölgede 76 bin dekar arazi kurtarılarak vatandaşa verildi. Gındam Yaylası'nın terk edilen evleriyse 'ibret' olarak virane halde korunuyor.
ÖLÜ YUNUS: Adana'nın Yumurtalık sahilinde 2 metre boyunda ölü bir yunus bulundu. Yunusun muhtemelen balıkçıların ağlarına takıldığı belirtildi.