Çevre raporu

Küresel Eylem Grubu ve 70'e yakın sivil toplum örgütü, bugün saat 13.00'te Kadıköy Meydanı'nda buluşacak. Eylemciler, küresel iklim değişikliğine dikkat çekerek Türkiye'ye 'Kyoto Protokolü'nü imzala' mesajını verecek.

'KYOTO'YU İMZALA DİYENLER BUGÜN KADIKÖY'DE EYLEMDE: Küresel Eylem Grubu ve 70'e yakın sivil toplum örgütü, bugün saat 13.00'te Kadıköy Meydanı'nda buluşacak. Eylemciler, küresel iklim değişikliğine dikkat çekerek Türkiye'ye 'Kyoto Protokolü'nü imzala' mesajını verecek. (Radikal)
FOK BADEM DENİZE DÖNÜYOR: Aralık ayında Didim sahilinde perişan halde bulunan yavru Akdeniz foku Badem, denize dönüyor. Foça'daki Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu'na (SAD AFAG) ulaştırılan ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç tarafından evlat edinilen Badem, beş ayda toparlandı. Bulunduğunda sadece 1.5 aylık ve 20 kilogramlık bir 'sıska' olan yavru, beş ayda 70 kiloya ulaştı. Kendi kendine avlanabilir hale geldiği belirlenen Badem için veda vakti geldi. Foça'nın sevgilisi olan Badem bugün Çevre Bakanı Osman Pepe, Turizm Bakanı Atilla Koç ve Mustafa Koç'un katılacağı törenin ardından tekneyle açığa götürülecek. Ve rahatsız edilmemesi için gizli bir yerde denize salıverilecek. Badem, tarihe de 'Türkiye'de rehabilite edilen ilk Akdeniz foku' olarak geçti. Bir süre Club Hotel Phokia'da bakılan yavru için Hollanda'nın fok bakımında en deneyimli kuruluşu olan SRRC, SAD-AFAG ve Foça Belediyesi işbirliğinde modern bir rehabilitasyon merkezi kuruldu. Badem Fransa'dan gelen özel 'hemşire'nin gözetiminde büyüdü. (dha)