Çevre raporu

Başkentteki 'Dendroloji (Ağaçbilim) ve Orman Ekolojisi Okulu'na başvurular için bugün son gün. Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği'nin okulunda eğitimler 5 Mayıs'ta başlayacak ve bu yıl da her yıl olduğu gibi ücretsiz olacak.

AĞAÇBİLİM OKULU İÇİN SON GÜN: Başkentteki 'Dendroloji (Ağaçbilim) ve Orman Ekolojisi Okulu'na başvurular için bugün son gün. Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği'nin okulunda eğitimler 5 Mayıs'ta başlayacak ve bu yıl da her yıl olduğu gibi ücretsiz olacak. Ağaçbilim eğitimine katılmak için ilköğretim diplomasına sahip olmak yeterli. Orman ekolojisi dersleri içinse önce ağaçbilim eğitimi almak gerekiyor. Okulda beş hafta boyunca teorik ve saha gezileriyle uygulamalı eğitim verilecek. Başvurularla ilgili ayrıntılı bilgi için www.kirsalcevre.org.tr (aa)

TÜRKİYE'DE TOPLAM YAĞIŞ YÜZDE 21 AZALDI: TBMM Küresel Isınma Komisyonu, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kayhan'ı dinledi. Kayhan, "Son 6.5 ayda kümülatif yağış ortalaması 397 milimetre oldu. 1970-2006 uzun yıllar ortalaması 508.7, geçen yılın ortalamasıysa 511.6 milimetreydi. Kümülatif yağışlarda, normale göre yüzde 21.9 azalma gözlendi" dedi. Yağış düşüşünde yüzde 45'le ilk sırayı Ege aldı. Onu yüzde 43'le Marmara, yüzde 22'yle Doğu Anadolu bölgeleri izledi. Yağışların geçen yıla göre arttığı tek bölgeyse yüzde 3'le Akdeniz. (aa)