Çevre raporu

Konya ve yöresinde 1903 yılından bu yana her 12-13 yılda bir yağışın bol olduğu ıslak periyoda girilirken bu yıl 15. kurak yıl yaşanıyor.

KONYA ISLAK PERİYODA HASRET: Konya ve yöresinde 1903 yılından bu yana her 12-13 yılda bir yağışın bol olduğu ıslak periyoda girilirken bu yıl 15. kurak yıl yaşanıyor. Islak periyodun geciktiğini söyleyen DSİ 4. Bölge Müdürü Mevlüt Pınarkaya, baraj ve göllerdeki su seviyelerinde her geçen gün ciddi miktarlarda düşüş yaşandığını belirtti. Pınarkaya, "Kurak periyodun bu kadar uzun sürmesi bizi şaşırttı" dedi. (aa)
YAĞMUR DUASI: Kuraklığın devam ettiği Konya'nın Karapınar ilçesinde üç ayrı yerde yağmur duasına çıkıldı. Akyayla, İnoba ve Üzecik Dağı mevkilerinde yağmur duasına çıkan Karapınarlılar, 50 koyun kurban ederek duaya gelenlere etli pilav dağıttı. (dha)
SAHİL KEŞFİ BAŞLIYOR: Sualtı Araştırmaları Derneği ve 'Royal Geographical Society'nin oluşturduğu ekibin Türkiye'de ilk kez Ege, Akdeniz ve Marmara sahillerini kanoyla dolaşarak düzenleyeceği Sahil Keşif Seferi'nde çevresel gözlemler yapılacak. Dört ay sürecek, seferde kıyılardaki çevre sorunlarına dikkat çekilecek.(dha)
SAKARYA'DA TOPLU BALIK ÖLÜMÜ: Sakarya Nehri'nin Geyve yakınlarındaki Boğazköy bölümünde ve civarında çok sayıda ölü balık kıyıya vurdu. Ölenlerin büyük balıklar olması dikkat çekti. İlk incelemede balıkların birkaç gün önce öldüğünü saptayan Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, ölüm nedenini belirlemek için su ve balık örnekleri toplandı. (aa)