Çevre raporu

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi, önceki gece TBMM'den geçirilen nükleer santral yasasını, 'ihanet yasası' olarak nitelendirdi.

NÜKLEER YASASI ŞOKU: Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi, önceki gece TBMM'den geçirilen nükleer santral yasasını, 'ihanet yasası' olarak nitelendirdi. Açıklamada, "Hükümet yasalaşmayı bekleyen 147 tasarı dururken, nükleer santral kurma yasasını yangından mal kaçırır gibi Genel Kurul'a getirdi" denildi. EMO, nükleerin Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını artıracağını, bunun yerine zengin rüzgâr, güneş vb. kaynaklara yatırım gerektiğini savundu. Türkiye İstatistik Kurumu'na göre yılın ilk üç ayında enerji ithali için 7 milyar dolar ödendi. Enerji ithalatı, toplam ithalatın yüzde 20'siydi. (anka)
KIRIM KONGO GÜNEYE İNİYOR: Enfeksiyon uzmanları kenelerle bulaşan ve daha çok Türkiye'nin kuzey ve güneyinde rastlanan kırım kongo kanamalı ateşi hastalığının güneye doğru yayıldığını söyledi. Prof. Dr. Mehmet Taşyaran, "Tedavinin özü destek. Gerekirse kan veriliyor, hemodiyaliz ve solunum cihazına bağlanıyor" dedi. Dünyada hastalıktan ölüm oranı yüzde 10, Türkiye'deyse yüzde 5. Hastalık ateş, halsizlik, kas, baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishalle ortaya çıkıyor. İlerleyen safhalarda ağız ve deride kanama görülebiliyor. Belirtiler keneyle temastan bir-üç, hastalıklı kanla temastan üç-13 gün sonra ortaya çıkıyor. (aa)