Çevre raporu

Şanlıurfa'da süne zararlılarıyla mücadele için 50 bin trissolcus böceği, törenle tarlalara bırakıldı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Zirai Mücadele Daire Başkanı Mehmet Emin Şahin...

SÜNEYE KARŞI 1 MİLYON SAVAŞÇI BÖCEK: Şanlıurfa'da süne zararlılarıyla mücadele için 50 bin trissolcus böceği, törenle tarlalara bırakıldı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Zirai Mücadele Daire Başkanı Mehmet Emin Şahin, kısa sürede üreyerek sayılarının 1 milyona varması beklenen trissolcus'ların, kışın dağlarda saklanıp baharla tarlalara inen süneyle mücadele edeceğini söyledi. (dha)

SU, TOPRAK VE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE CEZA: Çanakkale İl Çevre Müdürlüğü, su, toprak ve gürültü kirliliğine neden olan işletmelere 54 bin YTL ceza kesti. 80 mandıraya da arıtma tesisi kurup peynir altı sularını değerlendirme tesislerine vermeleri için yıl sonuna dek süre tanındı. (aa)

YATAĞAN'DA BUHAR DEVRİMİ: Yatağan Termik Santralı'nın 'atık su buharı', Muğla ve Yatağan'ı ısıtacak. Yeniköy Elektrik Üretim A.Ş. (YEAŞ), TÜBİTAK ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin geliştirdiği projeyle santralın üretimi sırasında açığa çıkan subuharı borularla taşınarak Muğla kent merkezi ve Yatağan'da 20 bin konut, işyeri ve seralarda kullanılacak. 2.5 yıl sonunda hayata geçmesi beklenen proje sayesinde, termik santral yetkililerinin bir iddiası da test edilme şansı bulacak. Santral yetkilileri Yatağan'daki kirliliğin asıl sorumlusunun santral değil, evlerin ısıtılmasında kullanılan kalitesiz kömür olduğunu öne sürüyor. (dha)