Çevre raporu

Alanya Belediyesi "Bizden zorla para almaya çalışıyorlar' diyen turistlerin şikâyeti üzerine, turist gezdirmede kullanılan develere el koymaya başladı.

DEVELER MEZBAHAYA!: Alanya Belediyesi "Bizden zorla para almaya çalışıyorlar' diyen turistlerin şikâyeti üzerine, turist gezdirmede kullanılan develere el koymaya başladı. El konularak mezbahada 'koruma altına alınan' dört deveye ne yapılacağına bugün karar verilecek.

ŞAŞKIN CARETTA: Muğla'nın Fethiye ilçesinde yolunu şaşıran bir Caretta Caretta deniz kaplumbağası, DSİ'nin sulama kanalına girdi. Günboyu kanaldan çıkmaya çalışan kaplumbağaya, çevreciler yardım etmeye çalıştı. Ağ ve halatla yakalanan Caretta, denize bırakıldı. Fethiye Doğayı Koruma Derneği üyesi Ali İhsan Emre, "Yengeç ya da balık kovalarken, tatlı su olan kanala girmiş olabilir. Kanalın ağzına etkili ızgaralar konulmalı ama belediye hiç ilgilenmiyor" dedi.

AKDENİZ'İN ZENGİNLİĞİNE DOKUNMA: Greenpeace, dünya denizlerinin yüzde birinden azını oluşturduğu halde, toplam deniz yaşamının yüzde 9'una ev sahipliği yapan Akdeniz'de aşırı ve yasadışı avlanma baskısı bulunduğuna dikkat çekti. Dünya Koruma Birliği'nin 1966'dan beri Akdeniz'in en önemli ve tehlike altındaki türü olarak gösterdiği keşiş yunuslarının 400 civarında kaldığını vurgulayan örgüt, yüzde bir seviyesinde bile olmayan 'tam anlamıyla koruma altında olan alan' seviyesinin acilen genişletilmesini istedi.

SEVGİ ÇİÇEKLERİNE SEVGİ: Dünyada sadece Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yetişen ve bu yıl sayılarının azaldığı anlaşılan 'sevgi çiçekleri', Gölbaşı Belediye'sinin özel ilgisine mazhar oldu. Belediye, mayısta yeterince yağmur yağmadığı için sevgi çiçeklerinin çıktığı yaklaşık 50 dönümlük araziyi tankerlerle sulamaya başladı.