Çevre raporu

Erzincan'ın Ulalar Belediye Meclisi'nin aldığı karar üzerine beldede 20 bini belediyeye ait toplam 70 bin kavak kesildi. Belediye Başkanı CHP'li Ercan Koçer, "Polenler insan sağlığına zarar veriyordu" dedi.

70 BİN KAVAK KESİLDİ: Erzincan'ın Ulalar Belediye Meclisi'nin aldığı karar üzerine beldede 20 bini belediyeye ait toplam 70 bin kavak kesildi. Belediye Başkanı CHP'li Ercan Koçer, "Polenler insan sağlığına zarar veriyordu" dedi. Kavakların yerine 1200 meyve ağacı dikildi. (dha)

İLK SUALTI PARKI CANLANDI: Türkiye'nin ilk sualtı koruma alanı Gökçeada'da biyoçeşitlilik sekiz yılda arttı, balık çeşidi sayısı 60'tan 100'e çıktı. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk, "100'ü aşkın da yosun türü var. Parkta foklar, balinalar görülüyor" dedi.

KUŞ CENNETİNE BALIK ÇİFTLİĞİ: Çevre Bakanlığı'nın tebliği nedeniyle taşınması istenen balık çiftliklerinin istikamet olarak Dilek Yarımadası Milli Parkı açıklarını benimsemesi çevrecileri ayaklandırdı. Çevreciler balık yemi atıklarının Kuş Cenneti'ni olumsuz etkileyeceğini, ayrıca çiftliklerin tekneleri, görevlileri, kulübeleri nedeniyle milli parkta yapılaşma başlayacağını iddia ediyor. Türkiye'nin AB pazarının yüzde 25'ini elinde tuttuğunu söyleyen çiftlik sahipleri, tebliğle 10 bin kişinin işsiz kalacağını savunuyor. (aa)

KİM BU CARETTA ve MARTI DÜŞMANLARI?: Bodrum Güvercinlik Koyu'nda iki ayda iki caretta'nın vurulması Feza Tatil Sitesi'ni çileden çıkardı. Denizde defalarca ateş edilmiş bir caretta ölüsü bulan Cemil Şenel, balık çiftliklerinin güvenlikçilerinden şikâyetçi oldu. Tamer Özcan da bir hafta önce kanadından vurulmuş bir martı bulduğunu, martıyı Almanya'da tedavi ettireceğini belirtti. Özcan, daha önce de balık çitliklerinin bulunduğu bölgede çok sayıda vurulmuş martı gördüğünü söyledi. (dha)

KIZILIRMAK'TA KURAKLIK: Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası'nda bu yıl mevsim normallerinin üzerinde su çekilmesi oldu. İrili ufaklı 33 gölde suların seviyesi azaldı. (aa)