Çevre raporu

Kırım kngo kanamalı ateşine (KKKA) yol açan kenelerin Orta ve Doğu Anadolu'nun dışındaki bölgelere de yayılmaya başladığını vurgulayan mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Haluk Vahapoğlu uyardı...

PİKNİKÇİLERE KENE UYARISI: Kırım kngo kanamalı ateşine (KKKA) yol açan kenelerin Orta ve Doğu Anadolu'nun dışındaki bölgelere de yayılmaya başladığını vurgulayan mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Haluk Vahapoğlu uyardı: "Pikniğe gidenler örtüsüz yere oturmasın. Çıplak ayakla dolaşmasın. Kene yapıştığında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurun." Yılbaşından bu yana Türkiye'de 31 KKKA vakası görüldü. (aa)

TEMA'DAN 'SAÇINIZI KISACIK KESTİRİN' ÖNERİSİ: Kuraklığa karşı kampanyası başlatan TEMA'nın Ankara Temsilcisi Mukadder Ekremoğlu, "Suyu boşa harcamamak için saçınızı kısacık kestirin" dedi. (aa)

AKDENİZ'E GİZLİ GÖÇ: Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı'nın verilerine göre Akdeniz'deki 650 balık türünün 90'ı yabancı. Türk sularında Hint kökenli balık sayısı 30'u aştı. İskenderun Körfezi'nde toplam avın yüzde 20'si yabancı balık. (aa)

DALAMAN ÇAYI MERCEK ALTINDA: Toplu balık ölümüne sahne olan Dalaman Çayı'ndan alınan balık ve su örnekleri İzmir Bornova Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. Denizli Valiliği'nden yapılan açıklamada, kirliliğin nedeninin ve sorumlularının bulunması için titiz bir çalışma yürütüldüğü açıklandı. (aa)