Çevre raporu

Tuz Gölü'ne kanalizasyon atığı bırakılmaması için belediyelerin son dönemdeki gayreti, çevrecileri sevindiriyor.

TUZ GÖLÜ İÇİN UMUT: Tuz Gölü'ne kanalizasyon atığı bırakılmaması için belediyelerin son dönemdeki gayreti, çevrecileri sevindiriyor. Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Konya Havzası Pilot Proje Sorumlusu Çağrı Eryılmaz, "Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı'nın öncülüğünde, Tuz Gölü Yönetim Planı oluşturuldu. Bu planın ilk adımı olarak, gölün kirlenmesinde rolü bulunan belediyeler, arıtma tesisleri kurarak bundan sonra göle atık bırakmamak için çalışmalara başladı" dedi. (aa)

SAPANCA GÖLÜ'NDE KİRLİLİK: Sapanca Gölü, ilgisizlikten yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Kirlenmenin arttığı göle uzanan derelere, akıtılan kanalizasyon suları önlenemiyor. Murat Karadağ, evinin yanından geçen ve kirlilikten simsiyah akan dere için kaymakamlığa, Sakarya Valiliği'ne defalarca başvurduğunu, ancak ilgilenen olmadığını söyledi. Karadağ, "Bu dere üç yıldan beri simsiyah. Sapanca'ya akıyor. Bu suyu da vatandaş içiyor" dedi. (dha)

BAKANLIK UYARIYOR: Çevre ve Orman Bakanlığı her yıl 22 Mayıs'ta kutlanan Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü nedeniyle açıklama yaptı. Açıklamada küresel ısınma yüzünden Türkiye'nin biyolojik kaynaklarının risk altında olduğu belirtildi. (Radikal)