Çevre raporu

DSİ 4. Bölge Müdür Yardımcısı Mevlüt Pınarkaya Türkiye'nin yeraltı suyunun yüzde 40'ını barındıran Konya Kapalı Havzası'nda su seviyesinin, son 20 yılda 22 ile 40 metre arasında düştüğünü söyledi.

KONYA'DAKİ TEHLİKE: DSİ 4. Bölge Müdür Yardımcısı Mevlüt Pınarkaya Türkiye'nin yeraltı suyunun yüzde 40'ını barındıran Konya Kapalı Havzası'nda su seviyesinin, son 20 yılda 22 ile 40 metre arasında düştüğünü söyledi. İçilebilir özellikteki temiz yeraltı suyu ile Tuz Gölü arasında kot farkının 50 metreden 15 metreye indiğini belirten Pınarkaya, Böyle giderse beş-altı yıl sonra Tuz Gölü'nden yeraltı suyuna doğru akış başlayacak ve temiz su bozulacak. Biraz katı olacak belki ama bu durumda Konya'da hayat tamamen bitecek. Çünkü kuraklık nedeniyle var olan barajlar yetmeyecek" dedi. (aa)

ÖRNEK ÖNLEM: İçme suyu ihtiyacının Sultandağları'ndan gelen kar sularıyla karşılandığı Konya'nın Akşehir ilçesinde, bu yıl yağışın az olması nedeniyle içme suyuyla araç ve halı yıkamak, bahçe sulamak belediye meclisinin kararıyla yasaklandı. (aa)

VAN'DAN İYİ HABER: Van'da bu yıl etkili olan yağışlarla DSİ'ye ait olan Zernek, Koçpınar ve Sarımehmet barajlarındaki su miktarı maksimum seviyeye ulaştı. DSİ 17. Bölge Müdür Yardımcısı Sıddık Kılınçer, gelecek yıllarda yaşanabilecek kuraklık ve su sıkıntısı nedeniyle vatandaşları şimdiden uyardıklarını, özellikle sulama suyunun düzenli kullanımı için köy muhtarlarıyla sık sık toplantı yaptıklarını söyledi. (aa)