Çevre raporu

Türkiye'de en çok meşe ormanlarının bulunduğu bölgelerin başında gelen Tunceli'deki Hozat ve Ovacık ilçelerinde binlerce hektarlık ormanlık alan tırtılların istilasına uğradı.

TIRTIL İSTİLASI: Türkiye'de en çok meşe ormanlarının bulunduğu bölgelerin başında gelen Tunceli'deki Hozat ve Ovacık ilçelerinde binlerce hektarlık ormanlık alan tırtılların istilasına uğradı. Yeni filizlenen yapraklara dadanan tırtıllar, zamanla ağaçların kurumasına neden oluyor. Köylüler otların içinde de bulunan tırtılları yiyen hayvanlarının sütünün kesildiğini, bazılarının da zehirlenerek öldüğünü söyledi. Köylülerin önlem almamakla suçladığı yetkililer ise havalar ısınınca tırtılların kendiliğinden öleceğini savundu. (dha)

İÇME SUYU GENELGESİ: İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgede, özellikle belde ve köylerde içme sularının temiz olarak kullanılması için gerekli tedbirlerin alınması istendi. Genelgede su depolarına otomatik klorlama cihazı takılacağı belirtilerek "Otomatik klorlama cihazı olmayanlara belediyeler için ilgili belediye bütçesinden, köyler için ise özel idareden gerekli kaynak sağlanacaktır" dendi. (aa)