Çevre raporu

Tunceli'den sonra Bingöl'de de yüzlerce dönüm meşelik tırtıl istilasına uğradı. Hayvancılık yapan köylüler, yayılan ağır koku yüzünden hayvanlarını ormanlık alanlara sokamıyor.

DOĞU'DA KORKUTAN TIRTIL İSTİLASI: Tunceli'den sonra Bingöl'de de yüzlerce dönüm meşelik tırtıl istilasına uğradı. Hayvancılık yapan köylüler, yayılan ağır koku yüzünden hayvanlarını ormanlık alanlara sokamıyor. Ormanlık alana yakın alanlarda yaşayan köylülerse kaşıntı ve mide bulantısından şikâyetçi. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri "Şu anda Bingöl'de 230 bin hektar ormanımız tırtıl istilasında. Bu tam anlamıyla bir afet. Tek nedeni küresel ısınma. Şimdilik yapacak bir şey yok. Elimizden gelen tek şey tırtılların kelebek olmasını beklemek" dedi. Geçen hafta da tırtıllar, Tunceli'nin Ovacık ve Hozat ilçelerinden yüzlerce dönüm ormanda ağaçların filizlerini ve yapraklarını kemirmişti. (dha)

KATİL YOSUN ADANA'DA!: 'Katil yosun'un (caulerpa taxifolia) Adana'nın Yumurtalık sahillerine kadar sokulduğu belirlendi. Geçen yıl 3 kilometrekarelik alana yayılan yosunları teste gönderdiklerini belirten Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Cem Çevik, "Bu, ülkemiz kıyıları için tehdit oluşturabilir. Yosunun yayılımı takip edilip mutlaka mücadele edilmeli" dedi. Türkiye'ye büyük olasılıkla Kızıldeniz'den gelen tür, deniz ekosistemi için son derece önemli türlerin gelişimini engellediği için 'katil' olarak anılıyor.(aa)