Çevre raporu

350 bin YTL yatırımla, Antalya'da Türkiye'nin ilk çekirge çiftliğini kuran Selami Gökgöl, Almanya'ya her hafta 100 bin çekirge satıyor.

HAF TADA 100 BİN ÇEKİRGE SATIYOR: 350 bin YTL yatırımla, Antalya'da Türkiye'nin ilk çekirge çiftliğini kuran Selami Gökgöl, Almanya'ya her hafta 100 bin çekirge satıyor. Çekirgeler, evcil hayvan mağazalarında, bukalemun, iguana, yılan gibi egzotik hayvanları beslenmesinde kullanılıyor. Siparişlere yetişemediğini söyleyen Gökgöl, haftada 24 bin dolar kazanıyor. Yalnız 28-32 derecelik akvaryumlarda, çöl ortamında büyüyen çekirgeler biraz obur: "Çekirgeleri mısır, kepek, yulaf, İngiliz çimi, karnabahar yaprağıyla besliyoruz. Beş öğün yiyorlar. Bir inekten daha fazla ot yerler.
2.5 dönüm mısırı bir haftada bitirirler." (aa)

'SİVRİSİNEKSAVAR' GÖMLEK: Sabancı Holding Tekstil Grup ve Bossa T.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Güngör, sivrisineği yaklaştırmayan gömlek araştırmasında büyük başarı yakaladıklarını söyledi. Göngör, "Hatta bunun bir adım ötesini de söyleyelim. Hiç haşareyi yaklaştırmayacak ürünler olabilir. Ar-Ge çalışmalarımız sonucu özel bir üretimimiz olacak" dedi. (dha)