Çevre raporu

Kütahya'nın Simav ilçesinde dağlık ve ormanlık arazilerde kendiliğinden yetişen 1 milyonu aşkın yabani çitlembik ağacına, Yunanistan'ın Sakız Adası'ndan özel olarak getirtilen...

ÇİTLEMBİKTEN SAKIZ: Kütahya'nın Simav ilçesinde dağlık ve ormanlık arazilerde kendiliğinden yetişen 1 milyonu aşkın yabani çitlembik ağacına, Yunanistan'ın Sakız Adası'ndan özel olarak getirtilen sakız ağacı aşısı yapılıyor. Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, kendiliğinden yetişen ve odunu dışında hiçbir ekonomik değer taşımayan çitlembik ağaçlarının birer altına dönüşeceğini söyledi: Bir ağaçtan iki-dört kilo arasında damla sakızı elde ediliyor. Damla sakızının kilosu 750 YTL. Aşılanan yabani çitlembik ağaçları, ileride çiftçi için önemli bir gelir kaynağı olacak." (dha)

YAVRU BAYKUŞLAR KORUMADA: İzmir'in Torbalı ilçesinde bir binanın yıkımı sırasında bulunan 15-20 günlük dört yavru baykuş, İzmir Hayvanat Bahçesi'nde korumaya alındı. Yetkililer, en büyük cinslerden olan 'ahır baykuşları'nın boylarının 40 santim, kanatlarının ise bir metreyi bulduğunu belirtti. Dört yavru, uçacak duruma gelince doğaya salınacak. (dha)