Çevre raporu

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Selçuk Özen, keneler arasında en tehlikeli cinsin kaplumbağa türü hayvanların üzerinde görüldüğünü söyledi.

EN TEHLİKELİ KENE: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Selçuk Özen, keneler arasında en tehlikeli cinsin kaplumbağa türü hayvanların üzerinde görüldüğünü söyledi. Özen "Kırım kongo kanamalı ateşi hastalığına neden olan hyalomma cinsi keneler kaplumbağa gibi küçük omurgalı hayvanlarda görülüyor. Doğada bulduğum kaplumbağa üzerinde kaplumbağa kanını emerek neredeyse 10 katı büyüklüğe ulaşmış hyalomma cinsi kenelere rastladım" dedi. (aa)

BALONLA ÇEVRE MESAJI: ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulu öğrencilerinin çevre duyarlılığına dikkat çekmek için gökyüzüne bıraktığı balonlar Trabzon ve Tokat'a ulaştı. Vakfın projeler koordinatörü Melda Erceiş, öğrencilerin çevre bilincini diğer okullarla da paylaşmak için gökyüzüne bıraktığı balonların salınmasından bir hafta sonra Altındağ'ın Kavaklı Köyü'nden telefon aldıklarını, son olarak Trabzon'un Of ilçesinde bir çay fabrikasına takılan balonun elden ele Pınaraltı İlköğretim Okulu'na ulaştırıldığını söyledi. (aa)

YOZGAT'I SEL ALMAYACAK: Yozgat'ta AB Hibe Fonu'nca desteklenen 'Yağmur Suyu Toplama Projesi'nin temeli törenle atıldı. Belediye Başkanı Yusuf Başer , "Projenin maliyeti 1 milyon 703 bin 996 avro. 1 milyon 533 bin 426 avrosu AB fonlarından hibe olarak alınmıştır. Altı ayda tamamlanacak projeyle sel baskınları bitecek" dedi. (aa)

SİLİVRİ'DE KATI ATIK TESİSİ KURULDU: Günde 1600 ton çöp işleme kapasitesine sahip 'Silivri Katı Atık Aktarma İstasyonu' hizmete açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin açtığı istasyon 2.5 milyon YTL'ye mal oldu. (dha)