Çevre raporu

İzmir Konak'ta oto elektriçisine getirilen araçtan 1 metrelik engerek çıktı. TRT'ye ait aracın stepnesine sarılan yılan, önce çıraklara, sonra demir çubukla müdahale eden işyeri sahibi Salih Demirözen'e saldırdı.

İZMİR'DE ENGEREK PANİĞİ: İzmir Konak'ta oto elektriçisine getirilen araçtan 1 metrelik engerek çıktı. TRT'ye ait aracın stepnesine sarılan yılan, önce çıraklara, sonra demir çubukla müdahale eden işyeri sahibi Salih Demirözen'e saldırdı. Sahibini kurtarmak için atılan bokser cinsi Asil'i de yüzünden ısırdı. Yüzü şişen ve soluk alamaz hale gelen Asil tedavi altına alınırken, Demirözen yılanı demir çubukla vurarak öldürdü. Demirözen, "40 yıl düşünsem kentin göbeğinde engerek göreceğim aklıma gelmezdi. Herhalde aracın durduğu dağlık bir bölgede stepneye dolanmış" dedi. (dha)

ZEYTİNDEKİ MUCİZEYİ İHRAÇ EDECEKLER: Zeytin yaprağındaki 'oleuropein'i ayrıştırmayı başaran Edremitli firma, ilacın ihracatı için 10 ülkeyle temas kurdu. Kale Naturel şirketinin yetkilileri, maddenin kozmetik ve kanser ilacı üretiminde kullanıldığını söyledi. 2 bin yıl yaşayabilen zeytin ağaçları uzun zamandır bilimin kafasını kurcalıyor. 101 etken madde içeren zeytin yaprağındaki oleuropein'in, ağacı dış ortamdan koruyup hücre yenilemesini hızlandırdığı belirtiliyor. (aa)

ANTALYA ÇÖPÜ AYDINLATACAK: Antalya Teknokent A.Ş., Almanlarla ortak kurduğu işletme aracağılıyla Antalya ve ilçelerinin çöpünden elektrik üretecek. Tesis 2008 yılı sonunda hizmete girecek. (aa)

MEKE'YE EN GÜZEL KORUMA: Konya'daki Karapınar Ticaret Borsası İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencileri, Meke Gölü Çevre Temizlik Timi (MEÇET) kurdu. Tim, 'dünyanın nazar boncuğu' diye anılan ancak son zamanlarda suyu iyice azalan gölle ilgili bilgilendirme çalışmaları da yapacak. (aa)