Çevre raporu

Dört kıtada, 17 ülkede yürütülen BM destekli DRYNET Projesi'nin Türkiye ayağı, 43 derecelik sıcak altında başladı.

TEMA'DAN ÇÖL ÇADIRLARI: Dört kıtada, 17 ülkede yürütülen BM destekli DRYNET Projesi'nin Türkiye ayağı, 43 derecelik sıcak altında başladı. Projenin Türkiye ayağını yürüten TEMA Vakfı, 17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü kapsamında, Konya Karapınar Kayırlıkaş mevkisine 'çöl çadırı' kurdu. DRYNET'te hedef, 17 ülkede çölleşme sürecine örnek olan yerleri dünyaya tanıtmak. Türkiye'de de çölleşme sürecini, 1960'larda kum fırtınalarıyla yaşanmaz hale gelen Karapınar tanıtacak. (Radikal)

ARILAR NEDEN ÖLÜYOR?: Kars Kafkas Üniversitesi Arıcılık Bölümü koordinatörü Kadir Önk, artan arı ölümlerinin 'küresel ısınma'dan değil, yanlış kışlatmadan kaynaklandığını söyledi. Önk, "Arılar eksi 45 derece soğuğa ve 45 derece sıcağa uyum gösterebilir. Bir-iki derecelik küresel artış, arıda öldürücü etki yapmaz" dedi. (dha)

TÜRKİYE'NİN YAĞIŞI DEĞİŞİYOR: İTÜ
Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, dünyanın geçmişte 250 bin yılda bir, bir derece ısınıp soğurken ancak 1850'den 2000 yılına kadar dünyanın 1 derece ısındığını söyledi. Bunda 1850'lerde yaşanan sanayi devriminin büyük etkisi olduğunu belirten Kadıoğlu, "Türkiye'de kışın sıcaklık iki derece artarken bu yazın üç dereceye çıkıyor, toprak yüzde 30 kuruyor. Kışın yağmurda yüzde 30 artış; yazın aynı oranda azalma yaşanıyor. Yani kar, daha çok yağmura dönecek. İki derecelik artışla dağda biriken kar ve buzul azalacak. Bu da gelecekte kuraklık tehlikesini açıkça ortaya koyuyor" dedi. (aa)

BU DENİZANASINA DİKKAT!: Özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında denize girenler, pelagia noctiluca (Forskal) adlı denizanasına karşı uyarıldı.
Türk Deniz Araştırmaları Vakfı'nın 'www.tudav.org' sitesinde yer alan bilgiye göre denizanasına dokunulduğunda, vücutta şişme, yanma, kızarıklıklar ve ateş görülüyor. Pelagia noctiluca vücudundan sarkan sekiz, ağız çevresindeki dört duyargası ve sualtında ışık saçması nedeniyle hoş bir görünüme sahip bir canlı, ancak dokunması tehlikeli. 10-15 santimlik denizanasına dokunanlara, şişen bölgeyi sirke veya limonla yıkamaları önerildi. Acı ve şişlik devam ederse, sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor. (aa)