Çevre raporu

Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin Türkiye Şubesi, 'Suya Doğru Bakıyor Musun' konulu bir proje yarışması düzenledi.

GENÇ ÇEVRE ELÇİLERİ ARANIYOR: Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin Türkiye Şubesi, 'Suya Doğru Bakıyor Musun' konulu bir proje yarışması düzenledi. Projede dereceye giren ilk iki üniversiteli, 'Genç Çevre Elçisi' olarak bir hafta Almanya'da çevre eğitimi alacak. Ayrınılı bilgi 'www.wwf.org.tr"de. (aa)

'SON YAĞIŞLAR DERMAN OLMADI': Doğal Hayatı Koruma Vakfı-Türkiye'nin (WWF-Türkiye) Su Kaynakları Program Müdürü Buket Bahar Dıvrak, Türkiye genelinde mayıs sonu ve haziranın ilk haftasında etkili olan sağanakların sulak alanların beslenmesinde kayda değer bir katkı sağlayamadığını söyledi. Dıvrak, sulak alanlar ve yeraltı sularının temel olarak kışın düşen kar yağışları ve mevsimlere göre yayılan dengeli yağmurlarla beslendiklerini hatırlattı. WWF verilerine göre, Akdeniz havzasındaki 16 ülkede yağışlar, son 25 yılda yüzde 20 azaldı. Dıvrak, Konya'da yaşanan büyük verim kaybının da, bölgede mikro klima etkisi yaratan sulak alanların bir bir yok olmasına bağladı. (aa)

TURNA KANDIRMACA: Britanya'daki Slimbridge Sulak Alanı'nda yavru turnalar, turna kostümüne bürünmüş bakıcılar tarafından yetiştiriliyor Yavruların insanlara alışmaması için yemleri de turna süsü verilmiş özel sopalarla veriyor. (ap)

AKŞEHİR'E AB MÜJDESİ: Kuruyan Akşehir Gölü için AB'den 1.4 milyon avro hibe alındı.
Atakent Belediye Başkanı Musa Doğan, "Kuraklığın en önemli nedeni vahşi sulamayı bırakıp damla sulamaya geçeceğiz" dedi. Damla sulama Akşehirli çiftçiye yılda 2 milyon YTL'lik su ve gübre tasarrufu sağlayacak. (aa)

'SIFIR YOK OLUŞ KAMPANYASI'NDAN İYİ HABER: Doğa Derneği tarafından geçen yıl başlatılan 'Sıfır Yok Oluş Kampanyası'nda olumlu sonuç alındı. Vatandaşların SMS ve banka bağışlarıyla 99 bin YTL destek sağladığı proje kapsamında, 'Urfa'nın Bozkırları Projesi' başladı. Türkiye'de halkın bireysel desteğiyle başlatılan ilk doğa koruma çalışması olan proje sayesinde, çizgili sırtlanlar, Türkiye'de ilk kez doğadaki yuvalarında görüntülendi. Proje başlamadan önce sayıları ancak 50 olan yabani ceylanın bulunduğu alana, yeni ceylan kolonileri yerleştirildi. Sadece Türkiye'de yaşayan sekiz çift çöl koşarı izlemeye alındı. Sadece Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde yaşayan üç çift çizgili ishak kuşu koruma altına alındı. (aa)

CARETTA'NIN ÖLÜMÜ: Antalya'nın Serik sahilinde balıkçı ağlarına dolanmış bir caretta ölüsü bulundu. 90 kiloluk caretta, jandarma aracılığıyla ulaşılan Boğazkent Belediyesi'nin kepçesiyle kaldırıldı. (aa)