Çevre raporu

Kaymakamlık Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde, sahile yumurta bırakan caretta caretta'ların zarar görmemesi için çeşitli önlemler aldı.

SESSİZ OLUN, CARETTA ÜREYECEK!: Kaymakamlık Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde, sahile yumurta bırakan caretta caretta'ların zarar görmemesi için çeşitli önlemler aldı. Kumsalda gece ateş yakılması, ışıkla dolaşılması, kumsala çöp atılması, evcil hayvanların başıboş bırakılması ve sürat teknelerinin kıyıdan itibaren bir mil içinde saatte beş milin üzerinde hız yapması yasaklandı. (aa)

MEZGİT ASLINDA TROPİK BALIKMIŞ: Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükran Cirik, artan sıcaklıklara bağlı olarak son 100 yılda 50'si balık türü olmak üzere 500 tropikal canlının Akdeniz'e göç ettiğini açıkladı. Bu canlıların 50'sini balık türleri, kalanını eklembacaklılar, kabuklular, ve deniz bitkileri gibi diğer canlıların oluşturduğunu belirten Cirik şöyle konuştu, "Örneğin Akdeniz mezgiti, Paşaburnu, Nilburnu, iskarmoz, esmer sokar, beyaz sokar gibi türleri Akdeniz'deki Kızıldeniz göçmenleridir." Cirik, sıcaklıkların bu şekilde devam etmesi halinde önümüzdeki 25 yıllık sürede Akdeniz'deki tropikal balık türlerinin sayısının 100'lere ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi. (dha)