Çevre raporu

Türkiye'nin yüzde 26'sını kaplayan ormanların atmosfer üzerindeki gücü etkileyici. Kayın ağacı, bir yılda yedi kilogram toz ve 300 kilogram zehirli gazı emip dışarı süzüyor. Kayın ağacının gövdesinde meydana gelen bozulmalar...

KLİMALARIN GEN GÜZELİ: Türkiye'nin yüzde 26'sını kaplayan ormanların atmosfer üzerindeki gücü etkileyici. Kayın ağacı, bir yılda yedi kilogram toz ve 300 kilogram zehirli gazı emip dışarı süzüyor. Kayın ağacının gövdesinde meydana gelen bozulmalar araştırmacılara havadaki kirlenme miktarı hakkında bilgi veriyor. 'Isı tamponu' olarak görev yapan ormanlar, bulunduğu bölgede nemi sabit tutarak yaz sıcaklığını 5-8.5 santigrat arasında azaltırken, kış sıcaklığını 1.5-2.8 santigrat arasında artırabiliyor. Ormanlar, yakınından geçen 50 metre genişliğindeki bir otobanın trafik gürültüsünü 20-30 desibel oranında azaltıyor. Bir hektar ladin ormanı yılda 32 ton, bir hektar kayın ormanı yılda 68 ton, bir hektar çam ormanı yılda 30 ile 40 ton toz emiyor. Yapraklı ağaçlardan meydana gelen bir bölgede en az 50 kuş türü yaşayabiliyor. (aa)

YARALI KAPLUMBAĞAYA KAŞIKLA DENİZANASI: İzmir'de yaklaşık bir ay önce yaralı halde Bayraklı kıyılarına vuran ve 'Derin' adı verilen caretta caretta, büyük çabalar sonucu yaşama döndü. İzmir Hayvanat Bahçesi'nde özel bir havuza konulan yaralı kaplumbağa, denizanası ve kedi maması karışımıyla ağızdan kaşıkla beslendi. Antibiyotik ve serum tedavisi uygulandı. Yetkililer "En büyük arzumuz yeniden geldiği denizlere dönebilmesi" dedi. (aa)