Çevre raporu

İstanbul'da İl Mahalli Çevre Kurulu, kuraklığa karşı bir dizi karar aldı. İl genelinde hortumla halı ve otomobil yıkanmasının yasaklanması kararlaştırıldı.

İSTANBUL'DA HORTUMLA YIKAMA YASAĞI: İstanbul'da İl Mahalli Çevre Kurulu, kuraklığa karşı bir dizi karar aldı. İl genelinde hortumla halı ve otomobil yıkanmasının yasaklanması kararlaştırıldı. Daha önce bazı belediyeler, bu konuda karar almış, ancak İstanbul genelinde bir uygulama öngörülmemişti. (aa)

SİVRİSİNEĞE KARŞI GAMBUSYA: Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde, su havuzlarında üretilen 'gambusya' cinsi balık, sivrisineklere karşı mücadele için durgun su yataklarına salınmaya başlandı. Yetkililer, sivrisinek larvalarını yiyen gambusya sayesinde, sivrisinek mücadelesinde yüzde 70 başarı sağlandığını söylüyorlar. (aa)

GÜNEŞ ENERJİSİ SU POMPALAYACAK: Temiz Enerji Vakfı'nın (TEMEV), Almanya'nın Ankara Büyükelçiliğinin desteğiyle tasarladığı 'Güneş Enerjili Su Pompalama Sistemi' Elmadağ'da hizmete girdi. Süleymanlı Mahallesi'ndeki sistemin Türkiye'de bir ilk olduğu belirtildi. TEMEV Başkanı Prof. Dr. Demir İnan, "Bu sistem, güneşten aldığı enerjiyi elektriğe çevirip su pompalıyor" dedi, "Süleymanlı'da 40 metre yüksekliğe günde 40 ton su pompalanacak. Geceleri yeterli enerji olmazsa elektrik motorları devreye girecek." 10 bin avroluk sistemle pompalanan ilk suyla Süleymanlı Mezarlığı'na fidan dikildi. (aa)