Çevre raporu

Golf alanı yapımı için Belek ormanlarında 500 bin ağacın kesildiğini söyleyen Antalya'daki sivil toplum kuruluşları ve bazı partilerin temsilcileri, Turizm Bakanı Atilla Koç ile Çevre Bakanı Osman Pepe'yi istifaya davet etti.

BELEK'TE 500 BİN AĞAÇ İSYANI: Golf alanı yapımı için Belek ormanlarında 500 bin ağacın kesildiğini söyleyen Antalya'daki sivil toplum kuruluşları ve bazı partilerin temsilcileri, Turizm Bakanı Atilla Koç ile Çevre Bakanı Osman Pepe'yi istifaya davet etti. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, grup adına yaptığı açıklamada, demokratik kitle örgütleri ve Antalya kamuoyu olarak 2005'ten bu yana yaptıkları çağrılar ve hukuki taleplerine karşın, yetkililerin Belek muhafaza ormanlarının yok oluşuna seyirci kaldıklarını savundu. Açıklamaya, dernek, sendika vakıflar ve dahil 25 sivil kuruluş imza attı. (aa)

KELEBEKLERİN ÖLÜM DANSI: Adapazarı'nda her temmuz yaşanan doğa olayı, bu yıl da tekrarlandı. Üç günlük ömrü olduğu bilinen söğüt kelebekleri, Sakarya Köprüsü'ndeki ışıklarda saatlerce uçtuktan sonra öldü. Manzarayla ilk kez karşılaşanlar, gömlek ve tişörtlerinin içine giren kelebekler yüzünden şaşırdı. (dha)

İNSAN ELİYLE CEHENNEM HAVASI: Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Ortaş, Adana gibi düz ve tarım toprakları üzerinde kurulu kentlerdeki mimarı yapının 'hava koridoru' olacak şekilde planlanması gerektiğini söyledi. Ortaş, "Adana yanlış kurulmuş bir kent. Hava koridoru olmayan şehir merkezlerinde hava sıcaklığı kent dışına oranla 4 ve 8 derece daha fazla" dedi. (aa)