Çevre raporu

Sakarya Valisi Hüseyin Atak, dünyanın suyu içilebilir az sayıda gölünden biri olan ama hızla kirlenen Sapanca Gölü'nden sanayi kuruluşları için su alınmamasını istedi.

SAPANCA GÖLÜ SAHİPSİZ: Sakarya Valisi Hüseyin Atak, dünyanın suyu içilebilir az sayıda gölünden biri olan ama hızla kirlenen Sapanca Gölü'nden sanayi kuruluşları için su alınmamasını istedi. "Konunun takipçisi olacağız" diyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'yse gölün Sakarya ve İzmit sınırları içinde bulunması sebebiyle hukuken bir sahibinin olmadığını, sadece su kullanımıyla ilgili tahsisler yapıldığını söyledi. (aa)

TÜNELİN ÜZERİNE TAŞIMA TOPRAKLA BOSTAN KURDU!: Düz bir arazi bulmanın neredeyse imkânsız olduğu Artvin'de Hopa-Sarp arasında tünel yapılınca, 67 yaşındaki Ayşe Kandemir derhal harekete geçti. Yeni yaptırdığı evin temelinden çıkan toprağı sepet sepet tünelin üzerine seren Ayşe nine, sonra da burada fasulye, lahana, patlıcan ve salatalık yetiştirmeye başladı! Aralarına da birkaç kovan kondurdu, Tünelden geçenlerin bahçeyi görünce şaşırıp kaldığını anlatan Ayşe nine memnun: "Karadeniz insanı çalışkandır. Arazimiz, toprağımız kırık. Ne yapalım, mecburen kendi imkânlarımızla bahçe oluşturuyoruz. 12 kızım var. Yaz tatillerinde torunlar gelince onlara taze sebze yediriyorum." (aa)

ÇELENK ORMAN OLDU: TEMA 1999'da başlattığı Çelenk Bağış Hattı Kampanyası kapsamında, 200 bini aşkın fidanın dikildiği açıklandı. (aa)

DENİZ KAPLUMBAĞALARINI İZLEYEN YOK!: Özel Çevre Koruma Kurumu tarafından her yıl deniz kaplumbağası popülasyonunun izlenmesi için açılan ihale 1.5 ay gecikti. İzleme projesine Köyceğiz ve Fethiye'de bu hafta başlanabildi, Belek ve Patara'da ihale süreci sürüyor, Göksu Deltası'ndaysa ihale iptal edildi. (aa)