Çevre raporu

Dünyada 50, Akdeniz Üniversitesi'ndeyse beş yıl önce başlanan kuş halkalama çalışmalarında, 121 türden 55 bin 411 kuşa 'Türkiye' halkası takıldı.

55 BİN KUŞA TÜRK HALKASI: Dünyada 50, Akdeniz Üniversitesi'ndeyse beş yıl önce başlanan kuş halkalama çalışmalarında, 121 türden 55 bin 411 kuşa 'Türkiye' halkası takıldı. Çalışma boyunca 17 ülkeden 89 kuş türüne Titreyengöl'de rastlandı. (aa)

YILAN VE AKREP SOKARSA NE YAPMALI?: Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Poliklinik Başkanı Prof. Dr. Mütasim Sungun uyardı: "Son zamanlarda aşırı sıcak nedeniyle çok sayıda akrep ve yılan sokma vakasıyla karşılaşıyoruz. Ormanlık alanlarda ve deniz kenarlarında daha dikkatli olun." Korunmak için kaya, ağaç kovuğu ya da oyuklardan uzak durulması gerektiğini belirten Sungun, şunları tavsiye etti:
"Otluk, mera ve arazilerde bebek ve çocukları yalnız bırakmayın. Akrep ve yılan sokmasında zehirlenen organı mümkün olduğunca hareketsiz tutun. Zehirlenen organın etrafını bol su ve sabunla yıkayın. Yaranın üzerini temiz bir bezle örtün ve sokulan yerin iki parmak yukarısına çok sıkı olmayan bir bandaj uygulayın. Yılan sokmalarında da, zehrin bulunduğu bölgeyi tam kalp hizasında tutun. Akrep sokmalarında bandaj veya turnike, yılan sokmalarında buz, bandaj veya turnike uygulayın. Hastaya herhangi bir madde yedirmeyin, içirmeyin. Yılanın soktuğu bölgedeki sızıntı şeklindeki kanamayı durdurmaya çalışmayın." (dha)

LEYLEK PALAS AÇILDI: Muş'un Korkut ilçesinde vatandaşlar, leyleklerin enerji nakil hatlarına çarparak telef olmalarını önlemek için evlerinin yakınına yuva yaptılar. TEDAŞ Muş Müessese Müdürü Murat Karagüzel "Vatandaşlarımızın yaptığı örnek bir davranış. Çünkü o bölgedeki enerji nakil hatlarının yer altına indirilmesi şu an mümkün değil" dedi. Bu arada, Iğdır Çevre İl Müdürü Taner Tazegün, Doğu Anadolu'da en fazla leyleğin Iğdır'da yaşadığını söyledi. Iğdır'da yaklaşık 1200 leylek yaşıyor. (dha)