Çevre raporu

Doğa Derneği, Ilısu Barajı'nda toplanacak suyun altında kalması beklenen Hasankeyf'i kurtarmak için bölgeye tren gezisi düzenleyecek.

HASANKEYF'İ KURTARMA SEFERİ: Doğa Derneği, Ilısu Barajı'nda toplanacak suyun altında kalması beklenen Hasankeyf'i kurtarmak için bölgeye tren gezisi düzenleyecek. Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, Atlas dergisinin katkılarıyla düzenlenen 'Hasankeyf'e Sadakat Treni' programının, 29 Ağustos'ta başlayacağını söyledi. Katılmak isteyenler 'www.dogaturkiye.com'dan bilgi alabilecek. (aa)

ŞEFTALİ BAHÇESİNE ZEHİRLİ SU: Bursa'da atık su tesisi kurmadığı için zehirli atık suyunu, meyve bahçelerinin sulandığı dereye bırakan Güçlü Tekstil'in yöneticilerine 'çevreyi kasten kirletmek'ten yasal işlem başlatıldı. Su ihtiyacını yerin 100 metre altından karşılayan fabrikanın, şeftali ve armut ağaçlarının sulama alanlarının kurumasına yol açtığı da ileri sürüldü. (dha)

DENİZ'DE ORKİNOS TAKİBİ: İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından KKTC ile Türkiye arasındaki sularda, orkinos takibi başlatıldı. Araştırmada orkinos balıklarının yumurtlama zamanları, stok miktarları, türlerin dağılım alanları ve larva ile çevre şartları arasındaki ilişkiler belirlenecek. (aa)