Çevre raporu

Anneleri elektrik akımına kapılarak ölen ve bu yüzden İzmir Hayvanat Bahçesi'ne getirilen ve uçmayı
bilmeyen dört leylek için bekleyiş sürüyor.

YAVRU LEYLEKLER YUVADAN UÇACAK MI?: Anneleri elektrik akımına kapılarak ölen ve bu yüzden İzmir Hayvanat Bahçesi'ne getirilen ve uçmayı
bilmeyen dört leylek için bekleyiş sürüyor.
İzmir Hayvanat Bahçesi veteriner hekimlerinden Duygu Erginoğlu, leykellerin havaların soğumasıyla birlikte göç eden diğer kuşlar gibi göç etmelerini beklediğini söyledi. (aa)

'GÖÇMEN KUŞLAR AZALACAK': Asya ve Afrika kıtaları arasındaki dört önemli kuş yolundan ikisinin geçtiği Türkiye'de sulak alanlar büyük ölçüde kurudu. Deltalarda da su konusunda sıkıntı olduğunu belirten Doğa Derneği Sulak Alan Envanter Sorumlusu Ortaç Onmuş, "Bu yıl yapılan sayımda, Türkiye'de 87 alana 95 farklı türden yaklaşık 1 milyon 629 bin su kuşu geldi. Kuraklık bu şekilde sürerse önümüzdeki yıllarda bu sayı önemli oranda azalır" dedi. (aa)

'YUNUS S'DEN HABER VAR: İstanbul Üniversitesi'nin araştırma gemisi 'Yunus S' Doğu Akdeniz'deki deniz kirliliği, küresel ısınmayla değişen canlı türleri ve balıkçılık stoklarını incelemek üzere İskenderun Körfezi'nde dün araştırma yapmaya başladı. Araştırmaya göre şu ana kadar Akdeniz'e Kızıldeniz'den giren 33'ü zehirli 59 farklı deniz canlısı türü belirlendi. (aa)

KIZILIRMAK SUYU İÇİN ÇAĞRI: SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, halkı Kızılırmak suyunun kullanılabilirliği konusunda aydınlatmak için ilgili kamu kuruluşlarını inceleme ve açıklama yapmaya çağırdı. (anka)