Çevre raporu

Konya Çevre ve Orman Müdürü Nuri Kunt, dünyanın yok edilen ormanlar yüzünden her yıl ortalama 120 bin ton oksijen kaybettiğini söyledi.

YANAN HER AĞAÇLA BİRLİKTE ATMOSFERDEKİOKSİJEN AZALIYOR: Konya Çevre ve Orman Müdürü Nuri Kunt, dünyanın yok edilen ormanlar yüzünden her yıl ortalama 120 bin ton oksijen kaybettiğini söyledi. Kunt, "1 hektar kayın ormanı 68 ton toz ve partikülü tutar. Bir kayın ağacı saatte 1.7 kilogram oksijen üretir ve 40 kişinin çıkardığı karbondioksidi emer. Dünyada her yıl 170 bin kilometrekare orman yok ediliyor. Bu, atmosfere yılda 120 bin ton eksik oksijen demektir" dedi. (aa)

KURAKLIK SAZANLARI VURDU: Manisa'daki Gölmarmara Gölü ve Demirköprü Baraj Gölü'nde su seviyesinin hızla düşmesi bölgedeki sazanları da etkiledi. İki gölde avlanan sazanlarda yaralar ve lekeler görülmeye başlandı. Lekeli ve yaralı balıklara hastalık korkusuyla alıcı çıkmayınca, Manisa'ya çevre illerden balık getirilmeye başlandı. Tarım Müdürlüğü yetkilileri göllere taze su girişi azaldığı için sudaki oksijen oranının azaldığını bunun da balıkları olumsuz etkilediğini vurguladı. (dha)

DÜNYANIN NAZAR BONCUĞUNA NAZAR DEĞDİ: Bozkırın ortasındaki masmavi suları nedeniyle 'dünyanın nazar boncuğu' olarak adlandırılan Meke Gölü'ne nazar değdi. Konya'daki krater gölünün suları tarımsal sulama nedeniyle hızla çekildi. Gölün bazı kısımlarında motosikletle gezilabiliyor. Konya'nın Çeltik ilçesindeki Küçükhasan Göleti de kuruyor. İlçede tarımsal sulama amaçlı olarak kullanılan göletin derinliği 1 metrenin altına düştü. (aa)