Çevre raporu

Gereğinden fazla enerji tüketmekle suçlanan otellere, endüstriyel işletmelere, kamu, hizmet ve ticari binalara enerji yöneticisi geliyor.

ÇOK ENERJİ TÜKETENE ENERJİ YÖNETİCİSİ ATANACAK: Gereğinden fazla enerji tüketmekle suçlanan otellere, endüstriyel işletmelere, kamu, hizmet ve ticari binalara enerji yöneticisi geliyor.
Enerji Bakanlığı'nın isteği üzerine tüm valiliklere gönderilen genelgede 10 bin metrekare ve üzeri alanlarda kurulan tüm turistik otel ve tesislerin yöneticilerinden 'Enerji Tüketim Bildirim Formu'nu doldurmaları istendi. Sanayide 1000 ton, diğer sektörlerde 500 ton eşdeğer petrol üzerinde enerji harcaması yapan yerlere 5627 sayılı kanun gereğince bir 'enerji yöneticisi' gönderilecek. Enerji yöneticileri, enerji verimliliğini artırmak için projeler üretecek. (anka)

BEYŞEHİR GÖLÜ YEŞİLDAĞ OVASI OLDU: Trakya'daki ayçiçek tarlaları çöle, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü Beyşehir'se ayçiçek tarlasına döndü. Göl sularının metrelerce geri çekilmesiyle ortaya çıkan 300 hektara ayçiçek ekilmeye başlandı. Eskiden göl olan topraklara artık 'Yeşildağ Ovası' deniyor. (aa)