Çevre raporu

Aşırı sıcak nedeniyle Kuşadası yakınlarındaki Dilek Yarımadası Milli Parkı'ndaki su alanları kuruyunca, yaban hayvanları su bulmak için yerleşim alanlarına inmeye başladı.

KURAKLIK YABAN HAYATI DA VURDU: Aşırı sıcak nedeniyle Kuşadası yakınlarındaki Dilek Yarımadası Milli Parkı'ndaki su alanları kuruyunca, yaban hayvanları su bulmak için yerleşim alanlarına inmeye başladı. 28 bin hektarlık alanda 30 memeli, onlarca sürüngen ve 250 kuş türünü bünyesinde barındıran Milli Park'ta yaşayan at, domuz, sansar, tilki gibi yaban hayvanları, su için yerleşim alanlarına inmeye başladı. Susuzluk nedeniyle, Milli Park çevresindeki Güzelçamlı, Davutlar beldeleri, Doğanbeyli ve Tuzburgaz köyleri ile Söke ilçesine inen yaban hayvanları, suya kavuşmak için yaptıkları uzun yolculuk nedeniyle halsiz düşüyor. (dha)

SUSUZLUK İSTİSNA DEĞİL YAŞAM BİÇİMİ OLACAK: BM'nin 'Dünya Su Gelişim Raporu'na göre halen 1.2 milyar insanı etkileyen susuzluk, önümüzdeki yıllarda yayılarak artacak. Dünyada yaşanan son 12 yılın 11'i sıcaklık rekorlarının kayıt altına alınmasından bu yana kaydedilen en sıcak yıllar oldu. Kuraklıklar şiddetlendi, büyük buzulların derinliği ve yoğunluğu azaldı. Son yüzyılda dünya nüfusu iki, su tüketimiyse altı kat arttı. Dünya nüfusunun yüzde 40'ı su sıkıntısı çekiyor. Kalkınmakta olan ülkelerde sanayi atıklarının yüzde 70'i, kanalizasyonun yüzde 90'ı doğrudan su kaynaklarına veriliyor. 1 litre atık su, 8 litre temiz suyu kirletiyor. (aa)