Çevre raporu

Çevre Bakanı Osman Pepe, Muğla'nın dünyaca ünlü Göcek koyunu, teknelerin kirlettiğini söyledi. Pepe, "Göcek'teki arıtma tesisi faaliyete geçti.

'GÖCEK'İ TEKNELER KİRLETİYOR': Çevre Bakanı Osman Pepe, Muğla'nın dünyaca ünlü Göcek koyunu, teknelerin kirlettiğini söyledi. Pepe, "Göcek'teki arıtma tesisi faaliyete geçti. Tek damla su bile arıtılmadan denize bırakılmıyor. Ancak teknelerden kaynaklanan kirlilik var" dedi. (dha)

YABANKEÇİLERİ ARTTI: Batı Toroslarda nesli tükenmek üzere olan yaban keçilerinin sayısı artıyor. Yetkililer koruma önlemleri sonucu, iki yıl önce 250-300 olan yabankeçisi sayısının 1000'in üzerine çıktığını açıkladı. (aa)

BAŞKENTTE SU FESTİVALİ: Susuz başkentin 'sulu' ilçesi Kızılcahamam, hafta sonu Su Festivali düzenliyor. Su kesintisi sırasında başkentin resmi hamamı halini alan Kızılcahamam'ın Belediye Başkanı Adem Özbekler, her yıl düzenlenen festivalin bu yıl ayrı bir önem taşıdığını söyledi. (aa)

BARAJDAN 300 YILLIK KÖY ÇIKTI: Bodrum'un su ihtiyacını karşılayan Mumcular Barajı'nda su seviyesi tarihinin en düşük değerine ulaşınca, 300 yıllık Osmanlı köyü Çömlekçi yeniden ortaya çıktı. Han, yel değirmenleri, su kemeri ve kiremit fabrikası kalıntıları ilgi uyandırdı. (dha)

KURAKLIK YAPRAK DÖKTÜRDÜ: Türkiye genelinde sıcak ve kurak hava hüküm sürerken ağaçların yapraklarını erken dökmeye başladığı gözleniyor. Uludağ Üniversitesi'nden ziraat uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Barut, "Ağaçların yaprağını erken dökmesi besin noksanlığından ya da kuraklıktan kaynaklanır" dedi. (dha)

SÜNE TERMİNATÖRLERİ SALINDI: Eskişehir Tarım İl Müdürlüğü süne zararlısıyla savaş için doğaya 500 keklik saldı. Bilinçsiz avlanmayla keklik neslinin azaldığını vurgulayan Tarım İl Müdürü Mevlüt Gümüş, bir kekliğin bir yılda yaklaşık 10 bin süneyi yok ettiğini söyledi. Gümüş, "2002'ye kadar süne mücadelesi uçakla ilaçlamayla yapılıyordu. Ancak ekonomik olmadığı, amacına ulaşmadığı belirlendiği için yer aletleriyle mücadeleye başlanıldı. Biz, yer aletlerinin yanı sıra biyolojik ve doğal mücadeleye de ağırlık verdik" dedi. (dha)

MELEN'DE MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜ: İstanbullu dört gözle Melen Havzası'ndan borularla kente getirilecek suyu bekliyor. Melen Çayı çevresinde yaşayanlarsa endişeli. Düzce'nin Ortaköy Beldesi Belediye Başkanı Cemal Angın "Birinci aşamada pompa istasyonu kuruldu, ikinci aşamada baraj kurulacak. Baraj yapılması halinde, beldemiz kaldırılacak. Vatandaş evine çivi çakmadan bekliyor" dedi. Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu'ysa pompa istasyonunun Dokuzdeğirmen Köyü'ndeki turizm ve rafting faaliyetlerini bitireceğini söyledi. Bölgedeki balıkçılar da tedirgin. (dha)