Çevre raporu

Manisa-İzmir arasında bir hafta içinde birbirine yakın sekiz ayrı noktada çıkan yangında sabotaj ihtimali kuvvetlendi.

BIKTIRAN YANGINLARA İNANILMAZ AÇIKLAMA, 'ÇOBAN OLMAMAK İÇİN YAKTI': Manisa-İzmir arasında bir hafta içinde birbirine yakın sekiz ayrı noktada çıkan yangında sabotaj ihtimali kuvvetlendi. İddiaya göre yangınlar sonrası gözaltına alınan üç kardeşten İ.B. ve A.B., "Ağabeyimiz Y.B., çobanlık yapmak istemiyordu. Yangınlardan sonra is ve pas içinde dönüyordu. Yangınları o çıkarmış olabilir" dedi. Keçi otlatacak orman kalmasın diye orman yaktığı öne sürülen 29 yaşındaki ağabeyse tüm iddiaları reddetti. Art arda çıkan yangınlarda yaklaşık 400 hektar çam ormanı kül olmuş, yangının isi ve külü İzmir'e dökülmüştü. (dha)

HAPİS YERİNE ORMANDA ÇALIŞMA CEZASI: Muğla'da kaçak ağaç kesimi yaparken yakalanan 52 yaşındaki E.K. ve eşi 51 yaşındaki R.K.'ye beş ay süreyle yanan alanlara bakma cezası verildi. (dha)

AFŞİN-ELBİSTAN'A İSYAN: Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy, "Afşin Elbistan Termik Santralı A Ünitesi'nin çevreye yaydığı zehirli atıklar nedeniyle bölgede kanser vakaları yüzde 100 arttı. Devletten bu sorunu bir an önce ortadan kaldırmasını bekliyoruz" dedi. (dha)