Çevre raporu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde geçen yıl zeytinlikleri yanan köylüler, yangının yıldönümünde kara pelerinler giyip yüzlerine kara çalarak ağaçlara tırmandı.

KARA PELERİNLİ EYLEM: Muğla'nın Bodrum ilçesinde geçen yıl zeytinlikleri yanan köylüler, yangının yıldönümünde kara pelerinler giyip yüzlerine kara çalarak ağaçlara tırmandı. Dört köyde yaklaşık 50 bine yakın zeytin ağacının yandığını söyleyen Bayır Köyü Muhtarı Cengiz Kartal, "Yangının üzerinden bir yıl geçti. Ama ne kaymakam ne vali bu köye uğradı" dedi.

KUŞLARA DA DAMLA SULAMA: Konya'nın Tuzlukçu ilçesinde kurulu Avcılar ve Atıcılar Derneği, kuşlar için Bozdağ kırsal alanına damla sulama sistemi kurdu. Derneğin yönetim kurulu üyesi Onur Ceylan, susuzluk çeken kuşlar için pek çok açık alanlara su bıraktıklarını ama buharlaştığını söyledi. Ceylan, "Tarlalarda kullanılan damla sulama sistemi aklımıza geldi" dedi.

DOSTLUK SİMGESİ CARETTA ÖLDÜ: Türk-Yunan dostluğunun simgesi durumuna gelen 'Odyssey' adlı deniz kaplumbağası, Kuşadası kıyısında ölü bulundu. Yaklaşık iki yıl önce beyin travması geçiren ve Yunanistan'da tedavi edilip uydu izleme cihazıyla Ege Denizi'ne bırakılan Odyssey, geçen ay Kuşadası balıkçı barınağında ortaya çıkmıştı.