Çevre raporu

Kentler yeşil alan miktarlarını artırıyor. Konya üç yılda yeşil alan miktarını yüzde 76 artırdı. Kentte damla ve otomatik sulama yöntemleriyle yılda 6 milyon 532 bin metreküp su tasarrufu sağlandığı belirtildi.

KENTLER YEŞERİYOR: Kentler yeşil alan miktarlarını artırıyor. Konya üç yılda yeşil alan miktarını yüzde 76 artırdı. Kentte damla ve otomatik sulama yöntemleriyle yılda 6 milyon 532 bin metreküp su tasarrufu sağlandığı belirtildi. Büyükşehir Belediyesi çim yerine kuraklığa dayanıklı süs ve çalı bitkilerini dikmeye başladı. Belediye yetkilileri elle sulamada metrekareye 20 litre su verilirken otomatik sulamayla bunun 8 litreye düştüğünü söyledi. Eskişehir merkezde de 700 bin metrekarelik yeşil alan damla sulama veya bilgisayar kontrollü otomatik sulamayla sulanıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi kuzeyde kentin giderek genişlemeye
açık bölgelerine daha az suya ihtiyaç duyan dardağan, keçiboynuzu, akasya, çam, dişbudak, palmiye gibi türler ekti. 4 milyon metrekare yeşil alanı olan Adana'da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 4 metrekare. Diyarbakır'da kişi başına 1.30, Şırnak ve Mardin'deyse 1.50 metrekare yeşil alan düşüyor.