Çevre raporu

Aydın'ın Söke İlçesi yakınlarında su kuşlarının önemli barınma ve beslenme alanı olan Bafa Gölü'nü, kuraklıktan sonra tuz ve algler (su yosunları) tehdit etmeye başladı.

BAFA GÖLÜ'NDE YOSUN TEHDİDİ: Aydın'ın Söke İlçesi yakınlarında su kuşlarının önemli barınma ve beslenme alanı olan Bafa Gölü'nü, kuraklıktan sonra tuz ve algler (su yosunları) tehdit etmeye başladı. Su yüzünü kaplayan yosunlar nedeniyle sazan, yayın, sarıbalık, kızılkanat ve kefal balıkları yok olmaya başladı. Gölde bulunan balıkçıl, flamingo (allı turna) ve pelikanlar da su yosunlarının arasında yiyecek bulma telaşına düştü. Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğal Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Bahattin Sürücü "Göldeki ekolojik denge tamamen bozuldu" dedi. (dha)

EBER SARISI İÇİN TEHLİKE ÇANLARI: Dünyada sadece Konya'nın Akşehir ve Eber Gölleri çevresinde yetişen, bir çiçekten üç meyve verebilen endemik bitki 'Pyan', (Thermopsis Turcica) kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesi yaşıyor. Akşehir Gölü Çevre Koruma Birliği Müdürü Osman Özevren, Eber Sarısı olarak da adlandırılan Pyan hakkında şöyle konuştu: "Bölgede sıkıştığı dar bir alanda yaşam mücadelesi veren bitki, baklagiller açısından önem taşıyor. Baklagillerin ilkeli olan bu tür, fasulye ile birleştirilerek elde edilecek melez ürünle, verimin üç katına çıkabileceği belirtiliyor. Çünkü bu bitki tek çiçekten üç meyve verebiliyor" (aa)