Çevre raporu

Türkiye'de erozyonla kaybedilen yıllık verimli toprak miktarı 1 milyar 400 milyon ton. TEMA Vakfı Kocaeli Temsilcisi Nermin Tol, Türkiye arazisinin yüzde 63'ünün çok şiddetli ve şiddetli erozyonla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

TOPRAK ALTIMIZDAN KAYIYOR: Türkiye'de erozyonla kaybedilen yıllık verimli toprak miktarı 1 milyar 400 milyon ton. TEMA Vakfı Kocaeli Temsilcisi Nermin Tol, Türkiye arazisinin yüzde 63'ünün çok şiddetli ve şiddetli erozyonla karşı karşıya olduğunu kaydetti. Tol, "Türkiye'de akarsularla birlikte alandan taşınan toprak, ABD'nin yedi, Avrupa'nın 17 ve Afrika'nın ise 22 katı daha fazla düzeyde" dedi.

BALIK ÇİFTLİKLERİNİN GÖZÜ MENDERES'TE: Didim ve Akbük kıyılarındaki 120 balık çiftliğinin, Türkiye'nin en önemli 10 sulak alanı ve kuş üreme bölgesinden olan Menderes Deltası kıyılarına taşınması girişimlerine hız verildi. Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Sarıkaya ilgili bakanlıklara uyarı yazısı göndererek çiftliklere kesinlikle izin verilmemesini istedi. (dha)

2 BİN 200 ORMAN YANGINI: Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, bu yıl çıkan 2 bin 200 orman yangınında, 9 bin 400 hektarlık ormanın kül olduğunu açıklarken, piknikçileri uyardı: "Ormana gelmek, ateş yakıp et kızartmak değildir. Etinizi evinizde yapın, ormanda yakmadan yiyin." (aa)