Çevre raporu

CHP, termik santralların çevreye verdiği zararların ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için Meclis araştırması istedi. Meclis Başkanlığı'na verilen araştırma önergesinin gerekçesinde Afşin-Elbistan Termik Santralı örnek gösterildi...

TERMİK SANTRALLAR MECLİS'TE: CHP, termik santralların çevreye verdiği zararların ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için Meclis araştırması istedi. Meclis Başkanlığı'na verilen araştırma önergesinin gerekçesinde Afşin-Elbistan Termik Santralı örnek gösterildi: "Uzmanlara göre buradan Çernobil kazasının yaklaşık iki buçuk katı radyoaktif madde yayılıyor. Çevrede yaşayanlarda görülen kanser vakaları, Türkiye ortalamasının 15 katı kadar arttı. Ancak 1998'den bu yana santral sahasında hava kirlilik ölçümleri dahi yapılmıyor." (Radikal)

BU ANITLARI KİM KESTİ!: Zonguldak'ta, tapu kayıtlarında olmasına karşın arazide bulunmayan iki anıt ağaç nedeniyle adliye ek bina inşaatı yapılamıyor. Kayıtlarda 'defne' ve 'palmiye' diye geçen iki anıt ağacın arazide olmadığını fark eden yetkililer, projenin hazırlanması ve inşaata başlanabilmesi için tapu kayıtlarının düzeltilmesi için başvurdu. (aa)