Çevre raporu

İzmir'de Ödemiş Devlet Hastanesi'nin sevimli, ancak gürültücü ve kirletici misafirleri sığırcıklar, iki yıldır süren mücadeleye rağmen hastaneyi terk etmiyor.

ZAFER SIĞIRCIKLARIN: İzmir'de Ödemiş Devlet Hastanesi'nin sevimli, ancak gürültücü ve kirletici misafirleri sığırcıklar, iki yıldır süren mücadeleye rağmen hastaneyi terk etmiyor. Hastane bahçesindeki yaklaşık 50 çam ağacında yaşayan binlerce sığırcıkla, ağaçlara ve kuşlara zarar vermeden baş etmek için çeşitli yollar deneyen hastane yönetimi, her seferinde başarısız oldu. Tabanca sesi ve su sıkma yöntemlerinin ardından taktik değiştirerek, sığırcıkları 'alıcı kuş sesi taklidi'yle kaçırmaya çalışan yetkililer, bu yöntemin de başarısız olması üzerine yeni çare arıyor. (dha)

ÇEVRECİ ÇEKİLİŞ: Milli Piyango, 19 Eylül çekilişi için hazırladığı biletlerde temanın 'Karapınar'dan Dünyaya Çölleş-me' çağrısı projesine destek verdi. Biletlerinde, eylül ayında 15 yaşına giren TEMA Vakfı'nın logosuna, 'Karapınar'dan Dünyaya Çölleş-me Çağrısı'na ve bir çöl görüntüsüne yer veren Milli Piyango, çölleşme tehdidine dikkati çekti. 'Karapınar Erozyon Önleme Sahası', bu konuda dünyanın en
büyük 10 projesinden biri olarak biliniyor. (aa)

HEDEF SUSUZ-TOPRAKSIZ TARIM: İzmir, su kaynaklarını korumak için çareler arıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, atık suyun tarımda kullanılmasına yönelik çalışmalar ile topraksız tarıma yönelik araştırmaları yoğunlaştırdıklarını açıkladı. Kocaoğlu, Gediz, Menderes, Nif Çayı ve Yarımada bölgelerinde kurulacak dokuz biyolojik arıtma tesisinden çıkan suyu da tarımsal sulamaya vereceklerini belirtti. (aa)